国产吃瓜黑料

GET MORE WITH OUTSIDE+

Enjoy 35% off GOES, your essential outdoor guide

UPGRADE TODAY

If you buy through our links, we may earn an affiliate commission. This supports our mission to get more people active and outside. Learn more

Eat with the planet and your wallet in mind.
Eat with the planet and your wallet in mind. (Photo: NeONBRAND/Unsplash)

Tips for Eating Healthy (and Ethically) on a Budget

Planet-friendly food doesn't have to break the bank

Published: 
Eat with the planet and your wallet in mind.
(Photo: NeONBRAND/Unsplash)

New perk: Easily find new routes and hidden gems, upcoming running events, and more near you. Your weekly Local Running Newsletter has everything you need to lace up! .

If you鈥檝e ever wavered between two equally sized, nearly identical boxes of strawberries at the grocery store and opted not to pay an extra $2 for an 鈥渙rganic鈥 sticker, you鈥檙e not alone. In a perfect world, we鈥檇 all eat organic produce, local animal products, and sustainably harvested seafood while avoiding wasteful packaging and eating a balanced diet. But planet-friendly eating typically comes with a .

According to the World Wildlife Foundation, your eating habits are responsible for of your personal carbon footprint, and your decisions at the grocery store can profoundly lessen your impact on the planet on a local and global level. And there are plenty of ways to eat ethically without going into debt. Here are some tips for where to start.

Buy Local Meat Directly from the Farm

A growing number of small farms sell ethically raised meat in bulk, which guarantees you鈥檒l always have local meat on hand at a lower cost than buying from your local farmer鈥檚 market. A half-cow can feed two people for nearly a year for roughly $1,100. While that price might seem extravagant, the cost breaks down to about $7 per pound (though costs vary from farm to farm). For comparison, ground beef, which has a lower cost per pound than any other cut of meat, goes for around $10 a pound when you don鈥檛 buy in bulk. When you pick up your half-cow, you鈥檒l get a mix of different cuts and plenty of ground meat. A lot of farmers will remove the offal and stew bones, but you can keep them and make your own nutrient-dense stews and broths. For a little more variety, find a friend to go halfsies鈥攊f you buy a cow and a friend buys a pig, you can swap cuts of meat. If you鈥檙e not ready to commit to a half-cow, some farms offer quarter-cows at a slightly higher price per pound.

Even if you live in a city, there鈥檚 likely a small farm within a couple hours鈥 drive. , for example, is located two hours from New York City and sells direct-to-consumer cows, pigs, chicken, and eggs. When you choose a farm, be sure that their animals are antibiotic- and hormone-free, grass fed, and pasture raised. If you need extra storage space, are reasonably priced and create space to preserve other bulk buys, like seasonal produce.

Buy in Bulk

The price-per-ounce drops when you opt for bulk dried goods instead of canned beans, small quick-cook rice bags, and single-serve oatmeal. You鈥檒l save enough money to choose fair-trade, organic products and still spend less than you would on nonorganic, smaller-packaged versions. For instance, a bag of dried organic costs the same per ounce ($0.19) as canned nonorganic black beans鈥攁nd that ounce will expand to about four ounces when cooked. Making the switch also means you have less packaging waste to contend with. Bulk-buying often comes with a health bonus as well鈥攃anned beans can be high in sodium, and single-serve oatmeal regularly includes added sugar.

Shop Optimally

Aim to buy organic for the 鈥溾濃攖he most pesticide-ridden produce, according to the Environmental Working Group, which includes strawberries, potatoes, and tomatoes鈥攁nd go generic for the rest. Discount grocery stores like Aldi, Trader Joe鈥檚, and Sprouts can be great places to buy from the corresponding 鈥溾 list, which includes avocados, asparagus, and broccoli. The produce items listed there contain low levels of pesticides, meaning the nonorganic options are less damaging to your body and the planet. Additionally, try to buy produce that鈥檚 in season, as it鈥檚 more likely to be locally sourced rather than flown in. (Check out the USDA鈥檚 .)

Grow Your Own

If you have a backyard and live in a temperate climate, take advantage of the opportunity to plant your own vegetable and herb garden. Even in a tiny apartment, you can have a thriving herb garden going year-round and small on your balcony in summer months. Leafy greens like arugula and spinach can grow indoors, even through winter. offers starter packs of organic seeds to get your garden going, and new products like Glowpear鈥檚 planters make it almost impossible to kill your plants, thanks to self-watering technology. Bonus: has shown that indoor plants offer a psychological boost that makes you feel happier and more productive.

Join a CSA

Community supported agriculture (CSA) is an inexpensive way to make sure you鈥檙e eating your veggies. When you join a CSA, you get a regular delivery of local, seasonal vegetables right to your door for a set price. You鈥檙e almost like a shareholder: You gain ownership of a small part of that farm鈥檚 output. For a medium-size box, expect to spend around $20 to $40 per weekly delivery, but costs vary by farm. Not all CSAs are created equal, so do your research before picking one. They offer varying commitments to organic and ethical produce and livestock. For instance, in San Francisco is one of the only CSAs that offers 95 percent organic produce.

Embrace Some Canned Alternatives

Fresh, sustainably sourced seafood is rarely cheap unless you catch it yourself. Canned fish can be a great option. There are plenty of healthy, ethical offerings at reasonable prices. Sustainably harvested from Wild Planet, for example, costs roughly $11 per pound, less than half the price of wild-caught fresh salmon fillets. And you don鈥檛 have to sacrifice flavor: Canned salmon makes a great replacement for fresh in salmon burgers, as a salad topper, or tossed in a pasta.

DIY It

You can avoid single-serve packaging even when you鈥檙e reaching for quick, easy fuel. Allen Lim鈥檚 book offers recipes for making your own ride, run, or hike snacks. Reduce packaging by wrapping your bars in a or using reusable containers in place of a plastic bag. If you鈥檙e the endurance type, siphon real maple syrup into a instead of buying single-serve gels. An ounce of costs around $0.75, while a single-serve gel is around $1.30鈥攁nd there are plenty of small-scale, family-run out there.

Lead Photo: NeONBRAND/Unsplash

Popular on 国产吃瓜黑料 Online